اگر دنبال سبک زندگی سالم و مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های سالم در رژیم غذایی روزانه خود هستید، مطمئنا باید به نوشیدن آب سالم نیز فکر کنید. دستگاه تصفیه آب می‌تواند شما را از بابت داشتن سالم‌ترین آب در خانه و محل کار مطمئن کند. اما دستگاه تصفیه آب چگونه کار می‌کند و این دستگاه چگونه آب را تصفیه و سالم می‌کند؟

دستگاه تصفیه آب چگونه کار می‌کند؟
تصفیه و پاک‌سازی آب شامل فرآیند تبدیل آب ناسالم و همراه با ناخالصی به آب عاری از آلودگی، بو، رسوب و طعم‌های عجیب و غریب می‌شود. با فیلتراسیون فیزیکی آب، ذرات و ناخالصی‌های موجود در این مایع از بین می‌رود. نوع دیگر تصفیه آب نیز، تصفیه شیمیایی است که در این حالت با مواد شیمیایی ذرات، آلودگی‌ها و املاح مضری همچون نیترات، نیتریت، آرسنیک و آلومینیوم از بین می‌رود و آب مصرفی عاری از هر گونه ماده‌ی مضر است.

طبق بررسی ها ، سختی TDS آب آشامیدنی در بهترین حالتکیفیت و طعم آب باید بین 50 الی 150باشد و مناسب‌ترین روش تصفیه آب آشامیدنی برای کاهش و حذف املاح مضر موجود در آب آشامیدنی سیستم تصفیه آب اسمز معکوس RO Reverse Osmosis System می‌باشد . البته نظرات مختلفی در این باره وجود دارد به طوری که WHO سازمان بهداشت جهانی TDS زیر 300 را مناسب می داند . مقاله مرتبط WHO

کیفیت و طعم آبمقدار TDS آب ( املاح محلول در آب )
بسیار عالیبین 50 تا 150
خوب150 تا 250
متوسط250-تا 300
ضعیف300 تا 500
غیر قابل آشامیدنبالای 1200
دستگاه تصفیه آب سوفیلتر

و اما این دستگاهها چگونه کار میکنند ؟

فرآیند تصفیه آب در این دستگاهها 6 مرحله است

مرحله‌ی اول:
در مرحله اول آب وارد اولین محفظه فیلتر آب (هوزینگ ) می شود ، در این مرحله فیلتر الیافی وجود دارد که ذرات معلق گل لای و شن و ماسه و … را تا اندازه 5 میکرون تصفیه می کند .

مرحله‌ی دوم:
در مرحله دوم فیلتر کربن فعال وجود دارد که به صورت گرانولی داخل کارتریجی درون محفظه فیلتر قرار میگیرد ، در این مرحله آب با برخورد با گرانول های کربن بو ، طعم و مزه و کلر و میکروارگانیزهاو …آن گرفته می شود  کربن فعال بسیار متخلخل بوده و دارای سطح وسیعی هستند . فیلتر کربن فعال دارای منافذ ریز در واحدمیکرون اندازه گیری می شوند. هرچه میکرون کوچکتر باشد، فیلتراسیون دقیق تر است.

همچنین میزان جذب کربن با واحد جذب یُد در آن سنجیده می شود . کربن های سوفیلتر با عدد یدین بالای 800 میلی گرم در یک گرم کربن تولید میشوند .

مهمترین نکته در مورد کربن با کیفیت پایه تولید کربن است ،کربن های با کیفیت پایه گیاهی هستند (مانند پوست نارگیل ، پسته ، بادام و … ) که ابتدا ذغال شده و سپس طی فرآیندی اکتیو میشوند ، کربن های ارزان قیمت از ذغال سنگ ( آنتراسیت ) تهیه میشوند  .

مرحله‌ی سوم:
در این مرحله از کارتریج کربن بلاک یا فیلتر الیافی 1 میکرون استفاده میشود که ذرات معلقی که از کربن گرانولی مرحله دوم امکان جدا شدن دارند به مرحله چهارم فیلتر ممبرین راه نیابند . همچنین در صورت استفاده از کربن بلاک با کیفیت مناسب ، به فیلتراسیون مرحله دوم کمک میکند و بو و کلر و مزه آب را کاهش میدهد Chlorine Taste & Odor .

مرحله‌ی چهارم:
در این مرحله فیلتر ممبرین یا ممبران – Membrane  وجود دارد که این فیلتر در محفظه فیلتر ممبرین قرار میگیرد  در این فیلتر فرآیند اسمز معکوس اتفاق می افتد

اسمز معکوس(به انگلیسی: Reverse osmosis) فرایندی است که در آن از فشار برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه‌تراوا استفاده می‌شود. اگر یک غشای نیمه‌تراوا بین دو محلول آب خالص و آب ناخالص قرار گیرد آب به گونه‌ی طبیعی و تحت خاصیت اسمزی از غلظت پایین تر به غلظت بالاتر جریان می‌یابد. این پدیده تا هنگامی که پتانسیل‌های شیمیایی دو طرف برابر گردند ادامه خواهد یافت. در حالت تعادل اختلاف فشار بین دو طرف غشا برابر اختلاف فشار اسمزی است. اگر فشاری برابر با اختلاف فشار اسمزی به محلول غلیظ‌تر اعمال گردد جریان آب قطع خواهد شد. در صورتیکه فشار اعمال شده بیشتر از فشار اسمزی باشد، جهت جریان طبیعی آب، معکوس خواهد گردید.
در این روش آب با فشار از میان غشایی گذرانده می‌شود که نیترات و سایر مواد معدنی کلی مفید و غیر مفید را فیلتر می‌کند  طوری که TDS و املاح جامد محلول در آب کاهش میابند . نیم تا دو سوم آب پشت این غشا باقی می‌ماند که به عنوان آب پسمانده دور ریخته می‌شود.

سپس آب تصفیه شده درون مخزن ذخیره قرار میگیرد

مرحله‌ی پنجم:
فیلتر کربن خطی در این مرحله کار گذاشته می‌شود تا بو و احتمالاً مواد شیمیایی باقی‌مانده در آب مخزن را تصفیه کند و طعم آب را بهبود ببخشد.

مرحله‌ی ششم:
در این مرحله از فیلتر مینرال (معمولا سنگ دولومیت  ) استفاده میشود به دلیل اینکه در مرحله 4 تمام یونها و املاح مفید آب نیز گرفته شده و pH آب تغییر کرده است ، کلسیم و منیزیم به وسیله این فیلتر تا حدودی به آب اضافه می شوند تا طعم آب مناسب گردد .

دولومیت یک ماده معدنی طبیعی است که با وجود کلسیم و منیزیم در سنگ آهک تشکیل می شود. این ترکیب به عنوان محیط برای خنثی سازی / فیلتر معدنی سازی که بعنوان یک مرحله تصفیه بعد از آب ساز RO ، بسیار مناسب است.

از مواد معدنی دولومیت معمولاً برای فیلتراسیون و فرآوری آب آشامیدنی استفاده می شود: برای افزایش مقدار pH آب تصفیه شده پس از سیستم اسمز معکوس. در حالی که آب از بالا به پایین در فیلتر تصفیه می شود ، مواد معدنی دولومیت حل می شود و مواد معدنی طبیعی آب مانند کلسیم ، منیزیم و کربنات را تأمین می کند.

https://www.hatenboer-water.com/dolomite-minerals/

البته شایان ذکر هست که این فیلتر انتخابی می باشد و برخی آن را لازم نمیبینند ، میتوان با اضافه کردن شیر میکس در قبل و بعد از فیلتر RO ممبران ، میزان فیلتراسیون رو تنظیم کرد .